header image
 

Велигденски пораки

Секогаш верниците се под лупа на јавноста за секоја своја постапка затоа што неверниците ги перцепираат како самоповикани доблесни елементи на светот кои се безгрешни. Ниеден верник нема да се согласи на таа констатација, но усталеното мислење дури и во демократијата се зајакнува колку е поголема корупцијата во едно општество – толку повеќе сметаат верните. Противници на верата има се повеќе и ќе ги има, ако не успееме со сопствениот пример да покажеме дека барем правиме обид да бидеме подобри. Не сме, но за жал ни обидот не се цени. А ги разбирам и оние душегрижници кои повеќе ги интересира ѓубрето оставено по фештата, одошто суштината на празникот. Како да дадеме позитивен пример кога и пораките кога стигнуваат дури и од мајката црква, нашата насушна МПЦ знаат да бидат збунувачки.

Билборди на кои пишува Среќни Велигденски Празници. Со овој ист поздрав и еден муслиман ми честиташе во стилот – ај нека ти е. Во ред ќе беше овој плакат ама да се сменеше на Велигден со Христос Воскресе! – единствената порака со која црквата комуницира со верниците, па и тие кои не се. МПЦ се обидува во ПИАР, ама потезите се малку несмасни, дури и неколку ортодоксни комуњари ми честитаа со Христос Воскресе, но ај, догодина се надевам дека на денот на воскресението ќе стои плакат-билборд со друга порака.

А за празникот пак, и другите, "куд који-мили моји". Медиумите, по обичај, иако изминаа 15 години и повеќе откако религијата слободно се практикува, и натаму не знаат што со себе на овие денови. Ретки прилози на некој новинар кој малку од малку ја познава проблематиката но останатото е смешно. Интервјуа со ѕвезди, естрада и разни тресини кои абер немаат од празникот самоповикано бладаад недоветни за традицијата… појма немајќи што говорат Ај, и тоа го голтам заедно со мојот далечински (покој му на душа на пронаоѓачот на далечинскиот управувач и родоначалникот на слободата на медиумското следење – ковачот на жезолот на машката доминација во дневната соба) рипајќи од една на друга глупост.

Бидејќи по дифолт не ја следам здодевната програма на утепаната МРТВ во прелетувањето на програмите, пред Велигден, налетувам на сцени емитувани на МТВ на кои се гледа дека се со библиско-евангелски мотиви. Се загледувам и капирам дека ова е некоја француска верзија на Евангелието за нашиот спасител. Ај да видам шо чудо и ова ќе е, кога немале доблест, како Хрватите кои на Велики Петок го прикажаа "Страдание" на Гибсон – да им го испоштувам обидот. Мајко мила, поарно ќе беше да пуштеа некој сатански хорор, "Розмариното бебе", одошто ова ѓубре. Има ли некој таму мозок, знам дека плата едвај примате и сте во тешка и незавидна ситуација, но ова беше недозволиво.

Ова се новите ветришта во МРТВ, кич, невкус, грозота – сево ова се благи зборови за ова ѓубре кое прави преплет (на црева) помеѓу Евангелието и протестантизмот со лајт муслим мотиви, абе не ми се веруваше. Зарем мислат во МТВ дека ако вестите ги вапцаа црвено (досега беа сино, нели СДСМ беше на власт) станаа повторно миленичиња на власта? Партискиот нов дух преку црвената боја? Додоворување на партиските властодршци! И ќе ми дојдете пред врата со инкасатор да ви платам претплата? Не фала, и Лигата на шампиони, која беше последната сламка да ве следам, сега се пренесува легално преку интернет, не ми требате и тешко од мене ќе извлечете пари. Само мачкајте се со црвена боја и играјте танц среде плоштад да заврнат нови партиски пари. Чекајте кога Тачи ќе стане доминантен фактор, ќе се самовапцате во зелено тогаш? Што ќе правите на претседателските избори? Тито кандитат, а црвената не му лежи. Молерите ќе се турат од работа кај вас.

Молитви лајв?? Смешно, како и секогаш, форма без суштина, лост ин спејс, празно и корумпирано, сликата на нашата Јавна Куќа!!! Респект за оние кои не претендираат да се прават паметни и доблесни и да глумат демек разбираат нешто и наместо тенденциозни емисии во кои се глуми религиозно образование (или како Џокица замишља црква анд Џизас) и пуштаа барем акциони филмови без било какви квази-духовни пораки. Филмови добри за Исус има малку, еден е Исус од Назарет на Зафирели, но на него заборавивте 10 и повеќе години. Фала Богу престанаа да ги упропастуваат овие вечери и со постојаните репризи на концертите на некогашната Анастасија.

Ко Јеховини Сведоци и Харе Кришна да ја опседнале националната куќа, а не е ни тоа далеку од вистината. Секој верник знае и има многу активности во кои се зема учество во литургискиот живот, особено на најголемиот празник, има толку многу да ве преокупира што секој нормален верник ќе го исклучи телевизорот, сите други, празнината во душите и срцата ќе ги бараат во лошите филмови без намера ни да се допрат до Библијата, се дотогаш нема вистински да славиме во заедништво. И покрај се…

Христос Воскресна – Навистина Воскресна!

 

објавено во Вечер 

~ by jadiburek on април 12, 2007.

No Responses to “Велигденски пораки”

 1. Знам на коментаров не му е место тука ама морам да ти кажам:
  ЈАНКО СРЦЕ МОЕ ДА БЕШЕ У ПЕТОКОТ ДО МЕНЕ МИСЛАМ ДЕКА КЕ ТЕ БАЦЕВ:).УБАВО МУ КАЖА НА ОНОА ГОМЦЕНО ПЕДЕРСКО СО ПЕДЕРСКИ ГЛАС КОСТОВСКИ.БРАВО ЦАРЕ ИМАШ МУДА И ТОА МУДА ОГРОМНИ ЈА ИМАШ МОЈАТА ПОДРШКА.ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИ ОД ГРАДОВ У ГОМНА ДА ЖИВЕЕМЕ.

  П.С ТИ ТЕКНУВА СЦЕНАТА ОД ПАЛП ФИКШН ФИЛМОТ КОГА ГИ ПРЦААТ БРУС ВИЛИС И ОГРОМНИОТ ЦРНЕЦ ВО ПОДРУМАТ,АЈ СЕГА ЗАМИСЛИ КОЈ ТАТКО И СИН СЕ НА НИВНИ МЕСТА И УЖИВАЈ.

 2. Доста бе лупаш против МТВ,радувај се Милан отиде даље,тагувај зошто ке игра против Манчестер.

 3. Чекај, чекај… ко ќе почнат сеа `Лајв Рамадан` ;) )))

 4. Јанко беше ли на Покрсти во Драчево, ако не отиди догодина, се случуваат на втор ден Велигден, мислам дека ќе се изненадиш и тоа пријатно колку обичниот Македонец држи до својата вера, традиција и припадност.
  Би можеле и Вие како СКАЈ НЕТ ТВ догодина да испратите и екипа да го проследи целиот настан кој иако се случува во Скопје, малку кој освен Драчевци знае дека постои како настан.
  П.С.
  Ако незнаеш за што зборувам ѕирни го мојот последен пост.
  Поздрав!

 5. ej, тоа француската верзија беше убиство!! покушав да ја гледам, и со судни маки истрпев едно 15 минути!!!
  а на медиумиве би им препорачала, слободно нека вртат само емисии за готвење – и онака грото ги интересира само добро да се нагнетат на празник!

 6. има едни …
  ги викаат молери …
  или некој си интересен Колаж ..

  од Серијата ОгиСинко .. само за Јене законот …

  Случајно се стаив у салонот кај Каролина, ми го остаи клучот на недела отиде на Охрид, па се појавија молери, она фарбање ѕидои, па падна некој муабет.
  -Пичка ли им матерна, иам голтано плински гасои секој ебан ден, на двеста ремонти ја иам остаано снагата и шо ми остана од тоа, неам ни една акција. Нема нишо вредно да им остаам на децата. Им ебам мамата, шо добивме. Цела хала на плеќи ја иам носено, па дојдоа курлињата и станаа газди. Му ебам ја мамата на Војне и екипата банкари и овие ново печените фабриканти. До вчера живееја у двособни станчиња со постелнини и чеизи од бабите шо им шиеле од по селата, а сеа станаа газди, маму им ебам. Штета шо се женев па сеа иам и дечиња, него да сум асли слободен ќе ги кинам еден по ден со ТеТеец, маму им ебам. Они станаа газди маму им ибам.

  -Само шо сум и ја со шеесе години Фиљо, и никој не не слуша, само ќе ти речам дека се опраи такво грабање и пљачка шо сеа више е напрена расределба за наредните сто години.

  -Милчо, ја раотев у рудниците, знаеш тачно шо се деси. Сеа дојде Трифун да биде газда, а коа дојде у рудникот беше едно обично курленце со едно мантилче идеше шес седум години, па ги бркаше Лидија и Ема од Администрација ти текнуе. Еееее, копиљ ни еден, он сеа стана газда.

  -Еј мајстори како иде раота, да ви праам по една чорба од сабајле па после да терате, им се стаив у тешкиов муабет шо го праеа.

  -Важи бе дете, еве да завршиме ходников, па може да праиме поедна чорба, ми се опраи у муабет Миле.

  Тука негде треаше да се појави Чопи со некои си електроники и инсталација на нова опрема, пошо Каролина се догоорила со него, али тука иаше и нешо поише од обична инсталација и таквиот муабет. Оние дешавките шо ги праеше Оги, али и тоа лентите шо се мотаа у секој трет муабет.

  Не знам кае почињаше молерскиот муабет, а кае правото фарбање, али бар муабетот за парите се дешааше у вакви соби кај шо треаше да се фрли нова боја на стари ѕидои, да се опраи нова глазура и да се форсира една нова форма на израз, некој си така наречен колаж. Не ја глеав Каролина у сите овие муабети, али се иав јако заебано. Уствари замокот не ја одмина ни неа, па ја виов и она да се појави кај Црношија. Тоа колажот се дешааше као некоја преодна форма на регенерирање. Овие шо станаа фабриканти, банкари, лигаици префрлени на колаж, колаж умотан у камен, се препознаваа на терените на театрите кај шо се одвиваа оперите и големите улоги. Операта сеа стана нова форма на шпанска серија, некои си Касандри и останати пички. Не беше битно дали го разбираш Верди нит па дали капираш шо сакал да рече оној главниот лик шо рика на итаљански, на оној гроб јазикон, него било важно да си тамо у форма на новата улога, шо сами си ја доделуеа. Па така овие камењаркиве, жените на камењарите, беа облечени у тоалети пошо неаше каде да се покажат, а овие лигаиве шо одеднуш ја сменија кожичката мораа да ја покажат величината па да идат на опера. Не беше битно шо порано се мотале по стан од четириес осум до шеес пет квадрати, а сеа живеат у замоци со квадратури шо се капираа на иљадници, нит беше важно шо беа гробари на времето шо умре коа умре последната четка од молерисуањето.


  the penguin …

  џаст а тот …

  се надеам не се лутиш Јане ..
  у контекс на муабето … не е експлицитно исто, ама туа Е …

 7. “Страдание” е веќе иэлитена работа. Следната година треба да го викнеме Гибсон да спроведе распнување во живо на Евреин кој тој би го иэбрал. На тој начин сите ние, па и најмладите, непосредно ќе се эапоэнаеме како тоа богочовекот пострадал эа да ни обеэбеди вечен живот исполнет со раэуэдан секс, дроги и рок ен рол.

 8. Да се мисли независно од хипнотичкиот демон кој навлегува во порите на нашиот живот, е тоа е слобода, да се практикува правото да се убие телевизорот. Многу повеќе простор за лјубов

 9. Ве чекаме на Олд Трафорд.
  Освен Дида понесете и уште 2-3 голмани. ;)

  Се надевам дека двата натпревари ќе бидат празник за очи.

  Поздрав,
  DeeJay
  http://deejay.blog.hr

 10. Христос Воскресе!!!

 11. Апсолутно е така. Владее невкусот, формата, неосознаеноста за суштината на вистинското вјерују. Во тој контекст, но со поинаква содржина е и следниов текст.
  Видов креатури од машкиот и женскиот род со запенети усти, ококорени очи, со безбојни лица, како со отровни стрели и од петни жили, со невидена жестокост и гнев, со гнасење плукаат во обид да го убијат Господа.
  Тоа накусо беше глетката од дводневниот хорор во Македонското собрание во врска со веронауката во училиштата, живата наука за љубовта и толеранцијата. Главните актери беа луѓе од една партија што по две илјади години по Христа денес живуркаат во една света земја, одбрана земја, единствена покрај Израилот, споменувана во живата книга над книгите Библијата, што се вика Македонија. Истите тие гласноговорници, кога беа на власт, се бореа токму за тоа име Македонија, токму за нејзината црква македонска, за влез во славната Европа, а многумина од нив во многу прилики себеси се декларирале како (православни) христијани. Лицемерие, лицемерие е нивното име и нивниот код на опстојување, не само сега, туку во се`вкупна смисла.
  Последниве два дена, со Божја помош, паднаа маските, го видовме лицето на фарисеите, дејствувањето на антихристот и во ова парче земја, светилник и лулка на христијианството. Но, како да му се објасни на човек што не може да гледа, каква е сината боја на небото. Како да му објасните на оној што никогаш не пробал плод од јаболкница, каков му е вкусот. Како да им објасните на луѓето, кои му се поклонуваат исклучиво на мајмунот (Дарвинизмот) и златното теле, како причина за постоењето, а не вкусиле ништо од плодот на верата – Љубовта и спознанието во срцето.
  Затоа, пак, во името на Европа, истите овие фарисеи без двоумење би кренале два прста, на пример, за легализирање на хомосексуалните бракови, легализирање на марихуаната итн, бидејќи демократско право било секој да има право на мислење и избор.
  Но, затоа пак, види чудо, наместо во Европа (која прва ја вовела), ќе сме се враќале во седумнаесетиот век ако само и помислиме на воведување на веронауката кај нас. А во кој век проповедал Дарвин? Да не беше случајно во дваесет и вториот?! Замислете, науката за љубовта била грев, смртен грев! Веронауката ќе предизвикала нетрпеливост, разделување, војна меѓу младите и што ли уште не! Токму обратно на тоа, господа, што си земате право да говорите во името на сите и да ни сугерирате топење на идентитетот: фундаментализмот, геноцидот и сите други светски зла, нетрпеливоста, поделбите меѓу народите се резултат токму на непознавањето или неправилното толкување на одделните религии.
  Токму тоа, детето, во својата најсуптилна возраст е најприемчиво да ги осознае вистинските топли пораки, што ги нуди содржината на веронауката, па така ќе му биде овозможено да расте во здрав дух.
  Зашто, господа од СДСМ, во овие две религии и во сите останати, основниот принцип, алфа и омега е ЉУБОВТА кон човекот, каде и да е.
  Љубовта била дезинтегрирачка!? Каква параноја, импровизација и беда како резултат на недостаток на вистинско духовно спознание. Љубовта ОБЕДИНУВА!
  Но, како тие тоа би го сфатиле со разумот на нивната суета, голата рационалност, заслепеност. Затоа треба да им се прости. Не се тие луѓе виновни што досега не го вкусиле искуството на одуховеното срце, просветлено и осознаено. Зашто знаењето за Љубовта, за Бога, за сопствената вера се случува токму таму. Но, за среќа не` има илјадници што мислиме поинаку, што гледаме поинаку и ќе не` има занавек, независно на која вера ни зборува јазикот.

 12. Пред малку на телевизискиот екран видов еден човек, новинар, што ми ја врати надежта дека вистинските битки не се добиваат само во боксерскиот ринг, ниту во арената со бикови… Битката, и тоа како, може да се добие со силата на искажаниот жесток збор, во арената на совеста и правдољубивоста со безусловната вистина. Беше тоа крик на новинарот Јанко Илкоски во вечерашнава „Јади бурек“. Оние другите, пак, нека гледаат и нека учат, ако искреноста воопшто може да се научи. Одам на спиење со оптимизам: не е се` така сиво!

 13. Знам на коментаров не му е место тука ама морам да ти кажам:
  ЈАНКО СРЦЕ МОЕ ДА БЕШЕ У ПЕТОКОТ ДО МЕНЕ МИСЛАМ ДЕКА КЕ ТЕ БАЦЕВ:).УБАВО МУ КАЖА НА ОНОА ГОМЦЕНО ПЕДЕРСКО СО ПЕДЕРСКИ ГЛАС КОСТОВСКИ.БРАВО ЦАРЕ ИМАШ МУДА И ТОА МУДА ОГРОМНИ ЈА ИМАШ МОЈАТА ПОДРШКА.ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИ ОД ГРАДОВ У ГОМНА ДА ЖИВЕЕМЕ.

  П.С ТИ ТЕКНУВА СЦЕНАТА ОД ПАЛП ФИКШН ФИЛМОТ КОГА ГИ ПРЦААТ БРУС ВИЛИС И ОГРОМНИОТ ЦРНЕЦ ВО ПОДРУМАТ,АЈ СЕГА ЗАМИСЛИ КОЈ ТАТКО И СИН СЕ НА НИВНИ МЕСТА И УЖИВАЈ.

 14. Доста бе лупаш против МТВ,радувај се Милан отиде даље,тагувај зошто ке игра против Манчестер.

 15. Чекај, чекај… ко ќе почнат сеа `Лајв Рамадан` ;) )))

 16. Јанко беше ли на Покрсти во Драчево, ако не отиди догодина, се случуваат на втор ден Велигден, мислам дека ќе се изненадиш и тоа пријатно колку обичниот Македонец држи до својата вера, традиција и припадност.
  Би можеле и Вие како СКАЈ НЕТ ТВ догодина да испратите и екипа да го проследи целиот настан кој иако се случува во Скопје, малку кој освен Драчевци знае дека постои како настан.
  П.С.
  Ако незнаеш за што зборувам ѕирни го мојот последен пост.
  Поздрав!

 17. ej, тоа француската верзија беше убиство!! покушав да ја гледам, и со судни маки истрпев едно 15 минути!!!
  а на медиумиве би им препорачала, слободно нека вртат само емисии за готвење – и онака грото ги интересира само добро да се нагнетат на празник!

 18. има едни …
  ги викаат молери …
  или некој си интересен Колаж ..

  од Серијата ОгиСинко .. само за Јене законот …

  Случајно се стаив у салонот кај Каролина, ми го остаи клучот на недела отиде на Охрид, па се појавија молери, она фарбање ѕидои, па падна некој муабет.
  -Пичка ли им матерна, иам голтано плински гасои секој ебан ден, на двеста ремонти ја иам остаано снагата и шо ми остана од тоа, неам ни една акција. Нема нишо вредно да им остаам на децата. Им ебам мамата, шо добивме. Цела хала на плеќи ја иам носено, па дојдоа курлињата и станаа газди. Му ебам ја мамата на Војне и екипата банкари и овие ново печените фабриканти. До вчера живееја у двособни станчиња со постелнини и чеизи од бабите шо им шиеле од по селата, а сеа станаа газди, маму им ебам. Штета шо се женев па сеа иам и дечиња, него да сум асли слободен ќе ги кинам еден по ден со ТеТеец, маму им ебам. Они станаа газди маму им ибам.

  -Само шо сум и ја со шеесе години Фиљо, и никој не не слуша, само ќе ти речам дека се опраи такво грабање и пљачка шо сеа више е напрена расределба за наредните сто години.

  -Милчо, ја раотев у рудниците, знаеш тачно шо се деси. Сеа дојде Трифун да биде газда, а коа дојде у рудникот беше едно обично курленце со едно мантилче идеше шес седум години, па ги бркаше Лидија и Ема од Администрација ти текнуе. Еееее, копиљ ни еден, он сеа стана газда.

  -Еј мајстори како иде раота, да ви праам по една чорба од сабајле па после да терате, им се стаив у тешкиов муабет шо го праеа.

  -Важи бе дете, еве да завршиме ходников, па може да праиме поедна чорба, ми се опраи у муабет Миле.

  Тука негде треаше да се појави Чопи со некои си електроники и инсталација на нова опрема, пошо Каролина се догоорила со него, али тука иаше и нешо поише од обична инсталација и таквиот муабет. Оние дешавките шо ги праеше Оги, али и тоа лентите шо се мотаа у секој трет муабет.

  Не знам кае почињаше молерскиот муабет, а кае правото фарбање, али бар муабетот за парите се дешааше у вакви соби кај шо треаше да се фрли нова боја на стари ѕидои, да се опраи нова глазура и да се форсира една нова форма на израз, некој си така наречен колаж. Не ја глеав Каролина у сите овие муабети, али се иав јако заебано. Уствари замокот не ја одмина ни неа, па ја виов и она да се појави кај Црношија. Тоа колажот се дешааше као некоја преодна форма на регенерирање. Овие шо станаа фабриканти, банкари, лигаици префрлени на колаж, колаж умотан у камен, се препознаваа на терените на театрите кај шо се одвиваа оперите и големите улоги. Операта сеа стана нова форма на шпанска серија, некои си Касандри и останати пички. Не беше битно дали го разбираш Верди нит па дали капираш шо сакал да рече оној главниот лик шо рика на итаљански, на оној гроб јазикон, него било важно да си тамо у форма на новата улога, шо сами си ја доделуеа. Па така овие камењаркиве, жените на камењарите, беа облечени у тоалети пошо неаше каде да се покажат, а овие лигаиве шо одеднуш ја сменија кожичката мораа да ја покажат величината па да идат на опера. Не беше битно шо порано се мотале по стан од четириес осум до шеес пет квадрати, а сеа живеат у замоци со квадратури шо се капираа на иљадници, нит беше важно шо беа гробари на времето шо умре коа умре последната четка од молерисуањето.


  the penguin …

  џаст а тот …

  се надеам не се лутиш Јане ..
  у контекс на муабето … не е експлицитно исто, ама туа Е …

 19. “Страдание” е веќе иэлитена работа. Следната година треба да го викнеме Гибсон да спроведе распнување во живо на Евреин кој тој би го иэбрал. На тој начин сите ние, па и најмладите, непосредно ќе се эапоэнаеме како тоа богочовекот пострадал эа да ни обеэбеди вечен живот исполнет со раэуэдан секс, дроги и рок ен рол.

 20. Да се мисли независно од хипнотичкиот демон кој навлегува во порите на нашиот живот, е тоа е слобода, да се практикува правото да се убие телевизорот. Многу повеќе простор за лјубов

 21. Ве чекаме на Олд Трафорд.
  Освен Дида понесете и уште 2-3 голмани. ;)

  Се надевам дека двата натпревари ќе бидат празник за очи.

  Поздрав,
  DeeJay
  http://deejay.blog.hr

 22. Христос Воскресе!!!

 23. Апсолутно е така. Владее невкусот, формата, неосознаеноста за суштината на вистинското вјерују. Во тој контекст, но со поинаква содржина е и следниов текст.
  Видов креатури од машкиот и женскиот род со запенети усти, ококорени очи, со безбојни лица, како со отровни стрели и од петни жили, со невидена жестокост и гнев, со гнасење плукаат во обид да го убијат Господа.
  Тоа накусо беше глетката од дводневниот хорор во Македонското собрание во врска со веронауката во училиштата, живата наука за љубовта и толеранцијата. Главните актери беа луѓе од една партија што по две илјади години по Христа денес живуркаат во една света земја, одбрана земја, единствена покрај Израилот, споменувана во живата книга над книгите Библијата, што се вика Македонија. Истите тие гласноговорници, кога беа на власт, се бореа токму за тоа име Македонија, токму за нејзината црква македонска, за влез во славната Европа, а многумина од нив во многу прилики себеси се декларирале како (православни) христијани. Лицемерие, лицемерие е нивното име и нивниот код на опстојување, не само сега, туку во се`вкупна смисла.
  Последниве два дена, со Божја помош, паднаа маските, го видовме лицето на фарисеите, дејствувањето на антихристот и во ова парче земја, светилник и лулка на христијианството. Но, како да му се објасни на човек што не може да гледа, каква е сината боја на небото. Како да му објасните на оној што никогаш не пробал плод од јаболкница, каков му е вкусот. Како да им објасните на луѓето, кои му се поклонуваат исклучиво на мајмунот (Дарвинизмот) и златното теле, како причина за постоењето, а не вкусиле ништо од плодот на верата – Љубовта и спознанието во срцето.
  Затоа, пак, во името на Европа, истите овие фарисеи без двоумење би кренале два прста, на пример, за легализирање на хомосексуалните бракови, легализирање на марихуаната итн, бидејќи демократско право било секој да има право на мислење и избор.
  Но, затоа пак, види чудо, наместо во Европа (која прва ја вовела), ќе сме се враќале во седумнаесетиот век ако само и помислиме на воведување на веронауката кај нас. А во кој век проповедал Дарвин? Да не беше случајно во дваесет и вториот?! Замислете, науката за љубовта била грев, смртен грев! Веронауката ќе предизвикала нетрпеливост, разделување, војна меѓу младите и што ли уште не! Токму обратно на тоа, господа, што си земате право да говорите во името на сите и да ни сугерирате топење на идентитетот: фундаментализмот, геноцидот и сите други светски зла, нетрпеливоста, поделбите меѓу народите се резултат токму на непознавањето или неправилното толкување на одделните религии.
  Токму тоа, детето, во својата најсуптилна возраст е најприемчиво да ги осознае вистинските топли пораки, што ги нуди содржината на веронауката, па така ќе му биде овозможено да расте во здрав дух.
  Зашто, господа од СДСМ, во овие две религии и во сите останати, основниот принцип, алфа и омега е ЉУБОВТА кон човекот, каде и да е.
  Љубовта била дезинтегрирачка!? Каква параноја, импровизација и беда како резултат на недостаток на вистинско духовно спознание. Љубовта ОБЕДИНУВА!
  Но, како тие тоа би го сфатиле со разумот на нивната суета, голата рационалност, заслепеност. Затоа треба да им се прости. Не се тие луѓе виновни што досега не го вкусиле искуството на одуховеното срце, просветлено и осознаено. Зашто знаењето за Љубовта, за Бога, за сопствената вера се случува токму таму. Но, за среќа не` има илјадници што мислиме поинаку, што гледаме поинаку и ќе не` има занавек, независно на која вера ни зборува јазикот.

 24. Пред малку на телевизискиот екран видов еден човек, новинар, што ми ја врати надежта дека вистинските битки не се добиваат само во боксерскиот ринг, ниту во арената со бикови… Битката, и тоа како, може да се добие со силата на искажаниот жесток збор, во арената на совеста и правдољубивоста со безусловната вистина. Беше тоа крик на новинарот Јанко Илкоски во вечерашнава „Јади бурек“. Оние другите, пак, нека гледаат и нека учат, ако искреноста воопшто може да се научи. Одам на спиење со оптимизам: не е се` така сиво!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.